З історії Львова

Львів пройшов з галицькою землею цілу його історичну долю, зазнавши нераз страшних потрясінь. Його зовнішнє обличчя, життєвий простір, чисельний та національний склад, зайняття та культура його мешканців змінилась не тільки під впливом ходу сторіч, але й під впливом тих історичних безнастанних змін, що тут наставали впродовж всього існування міста.

Знахідки кам’яних знарядь свідчать про появу людини на території Львова 12 тис. років тому. В ІІ-І тисячоліттях до н.е. у верхів’ях Західного Бугу і Верхнього Дністра відбувалось формування протослов’янських і ранньослов’янських племен. Археологами встановлено, що одне з поселень Х-ХІІІ ст. було розташоване на схилах Замкової гори і стало попередником міста. Заснування Львова і перша згадка про нього в Галицько-Волинському літописі припадає на 1256 рік.

Старий Львів, як і інші тогочасні городи українських князівств, складався з трьох частин: дітинця, тобто укріпленого города, підгороддя (окольне місто) і пригороддя. Княже місто розбудувалось на торговельному шляху, що йшов від Чорного моря через Галич-Львів-Холм до Балтійського моря. Будівництво було, як стверджують фундаменти, візантійсько-романське, в більшості мабуть дерев’яне, тому то з давніх пам’яток в цілості нічого не збереглося.

В 50-х рр. XIV ст. на південь від княжого міста в широкій частині заплавини постало нове місто. Воно мало форму неправильного чотирикутника з квадратовим ринком посередині. Сітка вулиць було розміщена правильно і густо забудована.

З кінцем XVI ст. Львів прибрався у нові ризи – ренесансові. Постали нові стильові будинки, прикрашені ренесансовими орнаментами, галерійками, аттиками. Перші з них будувались в дусі італійського, пізніші – в дусі німецького ренесансу. Пам’ятки, що залишились з часів, прибрали на львівському грунті місцеві риси, дуже цікаві та характеристичні.

Пізніші роки заполонив вихор стилів, які приходили. Та кожен з них набирав свого неповторного львівського колориту та багатства. Барокко, рококко, класицизм, ампір, неороманський, неоготичний, сецесійний стилі, модернізм – багатство архітектури Львова вражає та залишає приємні спогади.